Dacă ești în căutarea unei trotinete electrice de înaltă performanță, cu o viteză maximă de aproximativ 70 km/h, două modele care merită analizate sunt BOYUEDA G6 și KuKirin G4.
La prima vedere, cele două trotinete par surprinzător de asemănătoare. Ambele sunt trotinete electrice mari, de tip off-road, pot atinge până la 70 km/h, au suspensie față și spate și sunt concepute pentru cei care doresc performanțe considerabil mai mari decât cele ale unei trotinete electrice obișnuite pentru navetă.


Există însă o diferență majoră care schimbă întreaga experiență de condus:
BOYUEDA G6 folosește două motoare, în timp ce KuKirin G4 are un singur motor pe roata din spate.
G6 folosește și o baterie 21700 mai mare, de 52V 28Ah, față de bateria 18650 de 60V 20Ah a modelului G4. Astfel, bateria G6 stochează considerabil mai multă energie, în ciuda tensiunii nominale mai mici.
Așadar, este BOYUEDA G6 într-adevăr o alegere mai bună decât KuKirin G4 sau G4 rămâne achiziția mai inspirată pentru cei care doresc o trotinetă puternică de 70 km/h?
Să comparăm cele două modele în detaliu.
BOYUEDA G6 vs KuKirin G4: Comparație rapidă
| Specificație BOYUEDA G6 KuKirin G4 | ||
|---|---|---|
| Sistem de propulsie | Două motoare | Un singur motor |
| Configurația motoarelor | 1600W × 2 | Motor de 2000W în butucul roții din spate |
| Puterea declarată a motorului | 3200W | 2000W |
| Putere de vârf | Până la 3600W | Nespecificată |
| Baterie | 52V 28Ah | 60V 20Ah |
| Energia bateriei | 1456Wh | 1200Wh |
| Celule ale bateriei | 21700 cu litiu | 18650 cu litiu |
| Autonomie declarată | 100–120 km | Până la 75 km |
| Viteză maximă | 70 km/h | 70 km/h |
| Capacitate de urcare | Până la 40° | Până la 30° |
| Suspensie | Suspensie față și spate în formă de C | Suspensie față și spate |
| Anvelope | 10 inch, lățime de 90mm | Anvelope off-road de 11 inch |
| Frâne | Frâne hidraulice pe disc Logan | Frâne pe disc față și spate |
| Sarcină maximă | 150 kg | 120 kg |
| Greutate | 32.7 kg | 35.5 ± 0.5 kg |
| Grad de protecție la apă | IP54 | IP54 |
| Timp de încărcare | 8–9 ore | 10–11 ore |
| Pliabilă | Da | Da |
| Funcții inteligente | NFC, Bluetooth, aplicație, LCD | Ecran tactil |
| Prețul afișat în prezent\* | €899 | €859 |
\*Prețurile și specificațiile se pot modifica. Prețurile de mai sus au fost verificate pe paginile de produs ale producătorilor în timpul pregătirii acestui articol. BOYUEDA afișează G6 la €899, în timp ce pagina KuKirin G4 afișează €859.
Pe hârtie, G4 are un avantaj care atrage imediat atenția: 60V față de 52V.
Dar tensiunea singură nu determină câtă energie stochează o baterie. Pentru compararea autonomiei, valoarea mai utilă este cea exprimată în wați-oră (Wh).
G6 are o baterie de 52V 28Ah, echivalentă cu 1,456Wh, în timp ce bateria de 60V 20Ah a modelului G4 oferă 1,200Wh. Asta înseamnă că G6 stochează cu aproximativ 21% mai multă energie în baterie decât G4.
Această diferență devine importantă când analizăm autonomia în condiții reale.
---
1. Două motoare vs un singur motor: Cea mai mare diferență
Aceasta este cea mai importantă diferență dintre cele două trotinete.
BOYUEDA G6 este echipată cu două motoare fără perii de 1600W, câte unul pentru fiecare roată. Specificațiile oficiale indică o configurație de 1600W × 2, pentru o putere combinată declarată de 3,200W. Puterea de vârf ajunge la 3,600W.
KuKirin G4, în schimb, folosește un singur motor de 2000W în butucul roții din spate. KuKirin îl descrie ca fiind un motor fără perii de 2000W și 60V, cu un cuplu maxim de cel puțin 38 N·m.
De ce contează cele două motoare?
O trotinetă cu două motoare oferă mai mult decât simpla adăugare a unui motor.
Cu două motoare, puterea poate fi transmisă ambelor roți. Acest lucru poate îmbunătăți:
- Accelerația
- Urcarea pantelor
- Tracțiunea pe suprafețe instabile
- Demarajul
- Stabilitatea pe teren abrupt
- Performanța cu utilizatori mai grei
Acest lucru este deosebit de util pe pietriș, pământ, nisip, iarbă sau pante abrupte.
Motorul unic din spate al modelului G4 este în continuare puternic. Un motor în butuc de 2000W este mai mult decât suficient pentru deplasarea rapidă pe șosea și poate oferi o accelerație impresionantă. Dar puterea sa este concentrată pe roata din spate.
G6 abordează lucrurile diferit: puterea este distribuită între roata din față și cea din spate.
Acesta este unul dintre principalele motive pentru care G6 este poziționată ca opțiunea mai orientată spre performanță.
Câștigător: BOYUEDA G6
Pentru cei care prioritizează accelerația, urcarea pantelor și tracțiunea off-road, G6 cu două motoare are un avantaj clar.
---
2. Comparația bateriilor: 21700 vs 18650
Tehnologia bateriei reprezintă o altă diferență majoră între G6 și G4.
BOYUEDA G6 folosește o baterie cu litiu 21700 de 52V 28Ah, cu o capacitate declarată de 1,456Wh. Bateria este prezentată și ca având un BMS inteligent și peste 1,500 de cicluri de încărcare.
KuKirin G4 folosește o baterie cu litiu 18650 de 60V 20Ah, care oferă 1,200Wh de energie.
21700 vs 18650: Care este diferența?
Numerele se referă la formatul fizic al celulelor.
O celulă 21700 obișnuită este mai mare decât o celulă 18650, permițând producătorilor să obțină o capacitate mai mare per celulă, păstrând în același timp un design eficient al pachetului de baterii.
În această comparație, G6 are un alt avantaj important:
Nu folosește doar celule 21700. Are și o capacitate totală mai mare a bateriei.
Comparația energiei bateriilor
Calculul este simplu:
BOYUEDA G6: 52V × 28Ah = 1,456Wh
KuKirin G4: 60V × 20Ah = 1,200Wh
Prin urmare, G6 are, pe hârtie, aproximativ 256Wh în plus de energie utilizabilă în baterie, adică o capacitate nominală a bateriei cu aproximativ 21% mai mare.
Acesta este unul dintre motivele pentru care G6 poate declara o autonomie de 100–120 km, față de autonomia maximă promovată pentru G4, de aproximativ 75 km.
Desigur, valorile autonomiei indicate de producători sunt obținute în laborator sau în condiții ideale. Autonomia reală depinde în mare măsură de greutatea utilizatorului, viteză, teren, temperatură, presiunea în anvelope, vânt și modul de condus.
Dacă circuli frecvent cu 60–70 km/h, nu ar trebui să te aștepți ca vreuna dintre trotinete să atingă autonomia maximă promovată.
Câștigător: BOYUEDA G6
G4 are o baterie cu tensiune mai mare, dar G6 dispune de considerabil mai multă energie totală și folosește celule 21700 de format mai mare.
Pentru deplasări pe distanțe lungi, G6 are o baterie mai performantă.
---
3. Autonomie: G6 are un avantaj clar
Autonomia este cea care evidențiază diferența dintre baterii.
BOYUEDA declară pentru G6 o autonomie de 100–120 km, în timp ce KuKirin indică pentru G4 până la 75 km.
Aceasta este o diferență teoretică de până la 45 km.
Totuși, este important să nu interpretezi acest lucru ca "G6 va parcurge întotdeauna cu 45 km mai mult."
Cei doi producători pot folosi condiții de testare diferite, iar autonomia reală poate varia considerabil.
La viteze mari, rezistența aerului crește rapid. O persoană care circulă cu 65–70 km/h va consuma considerabil mai multă energie decât una care circulă cu 25–30 km/h.
Concluzia practică este mai simplă:
G6 îți oferă o rezervă de energie mai mare.
Aceasta poate fi utilă chiar dacă nu atingi niciodată autonomia declarată de 120 km. Poți parcurge o distanță mai mare înainte de încărcare sau poți menține o viteză medie mai mare fără să îți faci griji la fel de repede pentru baterie.
Câștigător: BOYUEDA G6
---
4. Viteză maximă: Egalitate pe hârtie
Interesant este că ambele trotinete au o viteză maximă declarată de 70 km/h.
KuKirin G4 folosește un motor de 2000W și are trei moduri de viteză: 20, 40 și 70 km/h.
BOYUEDA G6 are, de asemenea, o viteză maximă declarată de 70 km/h și trei trepte de viteză reglabile.
Așadar, dacă singura ta întrebare este:
"Care este mai rapidă?"
Răspunsul nu este evident din specificația publicată privind viteza maximă.
Ambele au o viteză declarată de 70 km/h.
Dar viteza maximă este doar o parte a performanței.
Accelerația și urcarea pantelor sunt diferite
Două trotinete pot avea aceeași viteză maximă, dar curbe de accelerație foarte diferite.
Configurația cu două motoare a modelului G6 îi oferă o putere totală mai mare și distribuie propulsia între ambele roți.
BOYUEDA declară pentru G6 o capacitate de urcare a pantelor de până la 40°, în timp ce pentru KuKirin G4 este indicată o valoare de până la 30°.
Capacitatea reală de urcare depinde de greutatea utilizatorului, nivelul de încărcare a bateriei, starea suprafeței și modul în care producătorul măsoară unghiul, așa că aceste valori nu trebuie considerate garanții direct comparabile în condiții reale.
Totuși, specificațiile poziționează clar G6 ca fiind mai puternică la urcarea pantelor.
Câștigător: BOYUEDA G6 pentru performanța generală
---
5. Suspensie: G6 cu suspensie în formă de C vs suspensie dublă convențională
Ambele trotinete sunt echipate cu suspensie față și spate.
G4 folosește amortizoare față și spate, iar KuKirin evidențiază sistemul de suspensie ca parte a designului pentru toate tipurile de teren.
BOYUEDA G6 adoptă o abordare mai distinctivă prin sistemul său de suspensie în formă de C.
BOYUEDA descrie suspensia în formă de C a modelului G6 ca folosind arcuri rezistente în față și în spate, concepute pentru a absorbi șocurile și vibrațiile provocate de gropi, pietriș și suprafețe denivelate.
Acest lucru contează deoarece o trotinetă care atinge 70 km/h are nevoie de mai mult decât un motor puternic.
La viteze mai mari, calitatea suspensiei influențează direct:
- Confortul utilizatorului
- Stabilitatea roții din față
- Controlul pe suprafețe accidentate
- Absorbția șocurilor
- Încrederea în viraje
Prin urmare, suspensia în formă de C a modelului G6 este una dintre caracteristicile sale esențiale de design, nu doar un element de marketing.
Dar suspensia în formă de C este automat mai bună?
Nu neapărat.
Performanța suspensiei depinde de rigiditatea arcurilor, amortizare, cursă, greutatea utilizatorului, geometrie și reglaj.
Important este că ambele trotinete au suspensie față și spate, în timp ce G6 se diferențiază printr-o configurație specifică a arcurilor în formă de C.
Câștigător: BOYUEDA G6, mai ales pentru cei care pun accent pe confortul suspensiei
---
6. Dimensiunea anvelopelor: KuKirin G4 are avantajul
Aici G4 revine în competiție.
KuKirin G4 folosește anvelope off-road mari de 11 inch, în timp ce G6 folosește anvelope pentru utilizare mixtă de 10 inch, cu lățimea de 90mm.
Roțile mai mari au în general un avantaj la trecerea peste:
- Gropi
- Pietre
- Pietriș
- Teren denivelat
- Obstacole mici
Anvelopele de 11 inch ale modelului G4 îi conferă trotinetei și o prezență impunătoare pe șosea.
Anvelopele de 10 inch ale modelului G6 sunt puțin mai mici, dar sunt concepute pentru utilizare mixtă, fiind potrivite atât pentru șosea, cât și pentru trasee off-road ușoare.
Așadar, dacă circuli în principal pe trasee accidentate și peste obstacole mari, roțile de 11 inch ale modelului G4 merită luate în considerare.
Câștigător: KuKirin G4
---
7. Sistem de frânare: Frâne hidraulice vs frâne pe disc
BOYUEDA G6 folosește frâne hidraulice pe disc Logan.
Frânele hidraulice oferă în general o frânare mai puternică și mai constantă, cu un efort mai mic la manetă decât frânele pe disc mecanice de bază, acționate prin cablu.
KuKirin G4 are și ea frâne pe disc față și spate, iar informațiile despre produs specifică discuri de 160mm. KuKirin indică în specificații o distanță de frânare de aproximativ 7–10 metri.
Deoarece ambele trotinete pot atinge 70 km/h, performanța la frânare ar trebui considerată la fel de importantă ca puterea motorului.
La această viteză, utilizatorul are nevoie de o frânare previzibilă, mai ales pe drumuri în pantă sau pe suprafețe denivelate.
Câștigător: BOYUEDA G6
Sistemul de frânare hidraulic al modelului G6 este unul dintre avantajele sale tehnice importante.
---
8. Greutate: În mod surprinzător, G6 este mai ușoară
Te-ai putea aștepta ca G6, cu două motoare și o baterie mai mare, să fie mai grea.
Dar specificațiile publicate arată contrariul.
BOYUEDA G6 cântărește aproximativ 32.7 kg, în timp ce KuKirin G4 are o greutate declarată de 35.5 ± 0.5 kg.
Acest lucru se datorează faptului că trotineta Boyueda G6 are un cadru integral din aluminiu, ceea ce face structura mai robustă și mai ușoară, în timp ce KuKirin G4 folosește o combinație de oțel și aluminiu.
Asta înseamnă că G6 este cu aproximativ 2.8 kg mai ușoară.
Acest lucru este deosebit de interesant deoarece G6 oferă în același timp:
- Două motoare
- Baterie mai mare de 1,456Wh
- Suspensie față și spate
- Frâne hidraulice
- Sarcină maximă de 150kg
Greutatea mai mică face ca G6 să fie mai ușor de mutat, încărcat într-un vehicul și depozitat.
Niciuna dintre trotinete nu poate fi considerată cu adevărat "ușoară" în sensul tradițional al unei trotinete pentru navetă. Cu peste 30 kg, ambele sunt trotinete de performanță robuste.
Dar dintre cele două, G6 are avantajul.
Câștigător: BOYUEDA G6
---
9. Greutatea maximă a utilizatorului
G6 are și o sarcină maximă declarată mai mare.
BOYUEDA G6: 150 kg
KuKirin G4: 120 kg
Astfel, G6 are o capacitate de încărcare declarată cu 30 kg mai mare.
Pentru utilizatorii mai grei, acesta poate fi un aspect important.
De asemenea, poate oferi mai multă flexibilitate dacă utilizatorul poartă în mod regulat un rucsac sau alte echipamente.
Câștigător: BOYUEDA G6
---
10. Timp de încărcare
G6 are un avantaj și aici.
BOYUEDA indică un timp de încărcare de aproximativ 8–9 ore pentru G6.
KuKirin indică aproximativ 10–11 ore pentru G4.
Având în vedere că G6 are o baterie mai mare, timpul de încărcare declarat mai scurt este deosebit de remarcabil.
Totuși, niciuna dintre trotinete nu este un model cu încărcare rapidă. Dacă parcurgi în mod regulat distanțe lungi, încărcarea peste noapte va fi în continuare cea mai practică soluție.
Câștigător: BOYUEDA G6
---
11. Funcții inteligente și utilizare zilnică
Cele două trotinete abordează ușor diferit comenzile și tehnologia.
BOYUEDA G6 include:
- Activare prin NFC
- Activare prin parolă
- Conectivitate Bluetooth
- Control prin aplicație pentru smartphone
- Ecran LCD color
- Ieșire USB
- Accelerație cu manetă pentru degetul mare + manșon rotativ
- Trei moduri de condus
KuKirin G4 are un ecran tactil, trei moduri de viteză, contact cu cheie și un sistem complet de iluminare, care include far, semnalizatoare și stop.
Pentru cei care apreciază funcțiile conectate, G6 are dotări mai moderne.
Pentru cei care preferă o interfață mai simplă, G4 poate fi perfect adecvată.
Câștigător: BOYUEDA G6
---
12. Design și poziție de condus
G4 are un design industrial distinctiv, cu o coloană decupată și anvelope mari de 11 inch. KuKirin pune accent pe construcția rigidă din oțel și aluminiu și pe platforma generoasă de 510 × 210 mm.
G6 adoptă o abordare oarecum diferită.
Cadrul din aliaj de aluminiu forjat, suspensia în formă de C și roțile relativ compacte de 10 inch îi conferă un aspect mai orientat spre performanță.
Conform specificațiilor BOYUEDA, G6 are și o platformă de 53 × 23 cm, care oferă mult spațiu pentru picioare.
Cu alte cuvinte, G4 seamănă mai mult cu o trotinetă off-road mare, tradițională, în timp ce G6 pune accent pe combinația dintre performanță, suspensie și portabilitate.
---
BOYUEDA G6 vs KuKirin G4: Care oferă un raport mai bun între preț și performanță?
Aici comparația devine interesantă.
La momentul verificării paginilor oficiale de produs, G6 era listată la aproximativ €899, în timp ce G4 era listată la aproximativ €859.
Diferența este de doar aproximativ €40.
Pentru această diferență relativ mică de preț, G6 oferă:
- Două motoare în loc de unul
- Putere combinată declarată a motoarelor de 3,200W
- Putere de vârf promovată de până la 3,600W
- Baterie de 1,456Wh în loc de 1,200Wh
- Celule 21700 în loc de 18650
- Autonomie declarată de 100–120 km în loc de 75 km
- Suspensie în formă de C
- Frâne hidraulice
- Capacitate de încărcare de 150kg în loc de 120kg
- Greutate mai mică
- Timp de încărcare declarat mai scurt
- NFC și funcționalitate Bluetooth/aplicație
G4 are în continuare câteva avantaje importante:
- Anvelope de 11 inch
- Sistem electric de 60V
- Configurație simplă și testată, cu un singur motor
- Platformă mare
- Motor puternic de 2000W în butucul roții din spate
- Preț afișat mai mic
Dar, strict din perspectiva dotărilor raportate la fiecare euro, G6 oferă un pachet de performanță mai complet.
---
Ce trotinetă ar trebui să cumperi?
Alege BOYUEDA G6 dacă...
G6 este alegerea mai bună dacă dorești performanță și autonomie maxime pentru banii investiți.
Este o alegere deosebit de potrivită pentru cei care:
- Doresc performanța oferită de două motoare
- Circulă pe pante abrupte
- Circulă regulat pe pietriș sau drumuri denivelate
- Doresc o autonomie mai mare
- Preferă frânele hidraulice
- Doresc o baterie mai mare
- Preferă celulele de baterie 21700
- Au nevoie de o capacitate mai mare pentru greutatea utilizatorului
- Doresc funcționalitate Bluetooth/aplicație
- Doresc o trotinetă de înaltă performanță relativ mai ușoară
- Plănuiesc să folosească trotineta pentru plimbări recreative mai lungi
Cel mai mare avantaj al modelului G6 este că nu se bazează pe o singură specificație pentru a câștiga comparația.
Combină într-un singur pachet un sistem de propulsie cu două motoare, o baterie mai mare, suspensie în formă de C, frâne hidraulice și o capacitate mare de încărcare.
---
Alege KuKirin G4 dacă...
G4 rămâne o alegere solidă dacă preferi o trotinetă de performanță cu roți mari și un singur motor.
Poate fi mai potrivită dacă:
- Preferi anvelopele de 11 inch
- Circuli în principal pe drumuri asfaltate
- Nu ai nevoie de tracțiunea oferită de două motoare
- Dorești un sistem de propulsie mai simplu
- Preferi designul industrial al modelului G4
- Vrei să cheltuiești puțin mai puțin
- Nu ai nevoie de o capacitate de încărcare mai mare de 120 kg
---
BOYUEDA G6 vs KuKirin G4: Verdict final
Modelele KuKirin G4 și BOYUEDA G6 se adresează unui tip similar de utilizator, dar abordează diferit performanța.
G4 este construită în jurul unui singur motor puternic de 2000W pe roata din spate, al unei baterii de 60V 20Ah și al unor anvelope mari de 11 inch.
G6 este proiectată mai ambițios în jurul performanței generale: două motoare de 1600W, o baterie 21700 de 52V 28Ah, suspensie față și spate în formă de C, frâne hidraulice și o capacitate de încărcare de 150kg.
Cel mai important aspect este că G6 nu are pur și simplu o valoare mai mare a puterii motorului.
Are o arhitectură diferită a sistemului de propulsie.
La G4, întreaga forță de propulsie provine de la roata din spate.
La G6, ambele roți pot contribui la propulsie.
Pe pante abrupte, pe suprafețe instabile și la accelerări puternice, acest lucru poate face o diferență vizibilă.
Comparația bateriilor este la fel de importantă. Deși G4 funcționează la o tensiune mai mare, de 60V, capacitatea de 28Ah a modelului G6 îi oferă 1,456Wh față de 1,200Wh pentru G4. Aceasta înseamnă cu aproximativ 21% mai multă energie nominală.
Și, în ciuda bateriei mai mari și a sistemului cu două motoare, greutatea declarată a modelului G6 este de fapt mai mică.

Câștigător general: BOYUEDA G6
| Categorie Câștigător | |
|---|---|
| Performanța motorului | BOYUEDA G6 |
| Tracțiunea cu două motoare | BOYUEDA G6 |
| Capacitatea bateriei | BOYUEDA G6 |
| Formatul celulelor bateriei | BOYUEDA G6 |
| Autonomie declarată | BOYUEDA G6 |
| Viteză maximă | Egalitate |
| Urcarea pantelor | BOYUEDA G6 |
| Designul suspensiei | BOYUEDA G6 |
| Componentele de frânare | BOYUEDA G6 |
| Dimensiunea anvelopelor | KuKirin G4 |
| Capacitate pentru greutatea utilizatorului | BOYUEDA G6 |
| Greutate | BOYUEDA G6 |
| Funcții inteligente | BOYUEDA G6 |
| Preț | KuKirin G4 |
| Performanță generală/raport calitate-preț | BOYUEDA G6 |